• Home
  • WordPress
  • WordPress – jak ograniczyć, usunąć rewizje postów?

WordPress – jak ograniczyć, usunąć rewizje postów?

Co to są rewizje postów w WordPress?

Rewizje postów – inaczej starsze wersje postów – to kopie wpisów, które tworzone są automatycznie przez system w momencie kiedy klikamy na przycisk ‘podejrzyj’, automatycznie po upływie określonego czasu jako ‘automatycznie zapisana wersja’ lub kiedy zapiszemy i ponownie otworzymy wpis by go edytować.

Wiemy z doświadczenia że niejednokrotnie jeden wpis lub strona jest edytowana przez nas wiele razy. Znajdzie się jakaś literówka w tekście, coś chcemy poprawić lub odruchowo podczas tworzenia co chwilę klikamy ‘zapisz’ – tak na wszelki wypadek żeby nie stracić swojej pracy w razie jak by się komputer miał spalić. Każda taka wersja jest zapisywana w bazie danych, tak na wszelki wypadek jak byśmy chcieli prześledzić zmiany jakie były dokonywane od momentu jego powstania do dziś i przywrócić którąś ze starszych wersji.

Zamysł ciekawy, ale … wszystko ma swoje konsekwencje. Pierwszą rzeczą, którą widać od razu to wzrost wielkości bazy danych. Nasz jeden wpis może być w niej zapisany np. 15 razy (50 wpisów x 15 rewizji = 750).  Na pewno tego potrzebujesz? Po drugie, skoro już wiemy że w bazie jest tyle wersji wpisu to musimy mieć świadomość jak przekłada się to na prędkość działania naszej strony. Logicznym jest że czas potrzebny na odszukanie odpowiednich danych wydłuża się. Serwis zaczyna spowalniać i sprawiać wrażenie jak by był strasznie obciążony.

Rozwiązanie

Rozwiązanie jest całkiem proste. Możemy zupełnie wyłączyć tę funkcjonalność edytując plik wp_config.php i dodając w nim linię:

define('WP_POST_REVISIONS', false);

lub ograniczyć ilość zapisywanych rewizji do takiej, którą faktycznie potrzebujemy np. do 4:

define('WP_POST_REVISIONS', 4);

Oczywiście wpisana liczba = maksymalna ilość rewizji dla każdego wpisu.

Jak usunąć zapisane starsze wersje postów?